IndieJunior

This key section of the festival is dedicated to younger viewers. IndieJunior aims to contribute to the aesthetical and cultural education of children and youngsters through an artistic and playful experience, differentiated from their habitual consumption of moving images, whether on television or in the commercial cinema circuit. Film programming is complemented by a set of workshops, cultural activities and creative spaces especially designed for the little ones and their families.

Short
Afternoon Tea / Chá das Cinco, Andrea Szelesová, anim., Czech Republic, 2019, 2′
Au large / Ao Largo, Mathilde Pepinster, anim., Belgium, 2019, 6′
ATHLETICUS: Synchronised Trampoline / Trampolim Sincronizado, Nicolas Deveaux, anim., France, 2019, 2′
ATHLETICUS: Gardien de gymnase / Guardas do Ginásio, Nicolas Deveaux, anim., France, 2019, 2′
Beauty / Beleza, Christina Willings, doc., Canada, 2018, 23′
Les Cina Malfoutus / Os Cinco Desajustados, Célia Rivière, fic., France, 2019, 7′
The Concrete Jungle / A Selva de Betão, Marie Urbánková, anim., Czech Republic, 2019, 8′
The Dish Washer / A Máquina de Lavar Loiça, Katerina Karhankova/Alexandra Majova, anim., Czech Republic, 2019, 7′
Family Bonds / Laços de Família, Maria Schmidt, anim., Germany, 2019, 7′
Les fleurs du papier / Flores de Papel, Marine Varguy, anim., France, 2019, 3′
Fussel / A Linha, Alex Berweck, anim., Germany, 2019, 5′
Heatwave / Onda de Calor, Fokion Xenos, anim., Greece/United Kingdom, 2019, 7′
Hide ‘n’ Seek / Brincar às Escondidas, Barbora Halířová, anim., Czech Republic, 2019, 6′
How Much Does the Cloud Weigh / Quanto Pesa uma Nuvem?, Nina Bisyarina, anim., Russia, 2019, 6′
Hugo & Holger / O Hugo e o Holger, Teddy Halkier Kristiansen, anim., Denmark, 2019, 14′
Iktamuli / Diferenças, Anne-Christine Plate, anim., Germany, 2019, 5′
The Kindergarten Show / Espectáculo no Jardim de Infância, Loic Bruyere, anim., France, 2019, 8′
Leaf / A Folha, Aliona Baranova, anim., Czech Republic, 2020, 6′
The Little Bird and the Bees / O Passarinho e as Abelhas, Lena von Döhren, anim., Switzerland, 2020, 5′
Un lynx dans la ville / Um Lince na Cidade, Nina Bisiarina, anim., France, 2019, 6′
The misfortune of Mister Fox / A Desgraça do Sr. Raposa, Sarah Salard, anim., France, 2020, 2′
My Life in Versailles / A Minha Vida em Versalhes, Clémence Madeleine Perdrillat, anim., France, 2019, 28′
Northern Lights / Aurora Boreal, Caroline Attia, anim., France, 2019, 15′
Les oiseaux / Os Pássaros, Célia Rivière, fic., France, 2019, 7′
Overboard! / Borda Fora, Filip Pošivač/Barbora Valecká, anim., Czech Republic, 2019, 12′
Papa à Grandspas / Papá a passos largos, Célia Rivière, fic., France, 2019, 7′
Les popotin de l’híppopo / O Bacio do Hipopótamo, Célia Rivière, fic., France, 2019, 7′
Prince Ki-Ki-Do: On The Run / Prince Ki-Ki-Do: em Fuga, Grega Mastnak, anim., Slovenia, 2019, 5′
Pumpers Paradise / Paraíso dos Músculos, Eddy Hohf, anim., Germany, 2019, 4′
Ties / Laços, Dina Velikovskaya, anim., Russia/Germany, 2019, 8′
The Witch & the Baby / A Bruxa e o Bebé, Evgenia Golubeva, anim., Russia/United Kingdom, 2020, 5′